Jak jsem kupoval iPhone na eBayi

Tak už na mě taky došlo, a musel jsem si koupit nový telefon. Potřebuju v podstatě jenom telefonovat, psát sms, a poslouchat mp3. Když jsem viděl, kolik stojí dneska mobil, co tohle rozumně umí, tak jsem se rozhodl kopit si použitý iPhone přes eBay. 

Nejřív jsem si založil účet na PayPalu. Původně jsem si myslel, že používání PayPalu je drahé, ale zjistil jsem, že ty cca 3% poplatky platí vždy jenom příjemce. Paypal se nabíjí převodem přes účet, nebo si také sami umějí odečíst potřebnou částku z kreditní karty. Nechtělo se mi čekat až platba dojde, tak jsem použil této možnosti. 

Většina prodejců na eBay ale umí posílat jenom do spojených států. Založil jsem si tedy schránku na shipito.com. Měsíčně se neplatí nic, přeposlání jednoho balíku stojí cca 8$ + normální poštovné, a mají speciální cenu od FedExu, takže nakonec, pokud posíláte FexExem ještě ušetříte oproti přímé expedici od prodejce. 

V této chvíli jsem byl eBay-ready. Dal jsem si vylistovat právě končící aukce, a našel jsem tam iPhone 3G za cca 280$. Končilo to cca za 1 min, tak jsem tam v posledních 10 sekundách přihodil na 290$, a bylo to moje. Klasickej sniper-style :) Zaplatil jsem PayPalem, další den došla platba a Margaret (moc fajn dívka, ovládala unlock a jailbreak) to poslala na mojí shipito adresu. 

Telefon putoval přes celé státy z Delaware do Kalifornie, cca 2 dny. Tam si ho vyzvedli v shipito.com, a já jsem jim zaplatil cca 40$ za forward + FedEx. Nějaký víc lowend způsob poslání by stál tak 15$, ale já jsem vzhledem k tomu, že to používám poprvé, chtěl mít trochu větší jistotu, že mi to dojde (a chtěl jsem to rychle :). FedEx to vzal do svých rukou celkem odpovědně. První den Kalifornie, druhý den Indianapolis, třetí den už letecky Paříž, no a dneska to dorazilo. Celkem rychlost, a to byl FedEx economy. Eště taky uměj express, to bych to tu měl možná už ten samý den :). 

iPhone funguje s českou simkou, nabíjím ho přes datový kabel. Objednal jsem si ještě od nějakého Taiwanského prodejce za 5$ cestovní nabíječku. Psal tam, že zasílá zdarma do celého světa, jenom je to nějaký extra pomalý způsob dopravy, který trvá asi měsíc - tak uvidím, jestli něco přijde. Kdyžtak těch 5$ obětuju, to není zas tolik. 

Všechno to šlo určitě pořídit ještě mnohem levněji, kdybych to víc vychytával. Mohl bych to případne jenom o minimálně dráž koupit v česku, ale takhle jsem si alespoň vyzkoušel, jak to chodí na eBayi, a třeba tam zase za chvíli na něco zajímavého narazím. Kdyby mě ten telefon začal štvát, tak ho asi klidně i za rok prodám s minimální ztrátou, ale zatím se zdá, že je to docela použitelné. 
Svoje známé iPhonisty teď asi budu občas obtěžovat otázkami na různé tipy a triky. Nechci se ale moc zaseknout na ladění telefonu, to bych zase několik dní vůbec nic neudělal. Prozatím mi stačí telefonování, sms a mptrojky :)

1 comment:

Post a Comment